Консультація з розірвання шлюбу
Залежно від обставин українським законодавством передбачено декілька способів розірвання шлюбу. Якщо у подружжя немає спільних або не повнолітніх дітей і вони обидва згодні на розлучення, воно проводиться через ДРАЦС. Якщо у подружжя є діти або один з них не згоден розривати шлюб, розлучення відбувається через суд.
Не має спільних неповнолітніх дітей і обоє згодні розірвати шлюб
Куди звертатись: ДРАЦС (ЗАГС)
Строк розірвання шлюбу: 1-2 місяця
Складність: можливо звернутись самостійно
Онлайн: можна вибрати дату онлайн, але необхідно відвідати установу.
https://dracs.minjust.gov.ua/ (Під час военного стану данний ресурс не працює)
Є неповнолітні діти і подружжя згодні розірвати шлюб
Куди звертатись: суд за місцем реєстрації одного з подружжя
Строк розірвання шлюбу: 2-4 місяця
Складність: рекомендовано звернутись за допомогою спеціаліста у с фері права
Онлайн: можливо зробити дистанційно через електронний суд.
Судовий збір 496,20грн (окреме провадження) або 992.40грн (Позовне провадження),
Один з подружжя проти розірвання шлюбу
Куди звертатись: суд за місцем реєстрації одного з подружжя
Строк розірвання шлюбу: 2-4 місяця
Складність: рекомендовано звернутись за допомогою спеціаліста у с фері права
Онлайн: можливо зробити дистанційно через електронний суд
Орієнтовна вартість розірвання шлюбу:
Судовий збір 992.40грн (Позовне провадження),
Важливо!
Знаходження за кордоном не позбавляє вас можливості вирішувати ваші юридичні питання на відстані. Спілкування особи з держорганами може відбуватися онлайн за допомогою "Дія.Підпис" або іншого Електронного цифрового підпису. Напишіть нам в зручний для вас месенджер або залиште ваші данні і ми вас проконсультуємо з цього приводу.
Подружжя не має спільних неповнолітніх дітей і обоє згодні розірвати шлюб
Довідка
Процес розлучення через ДРАЦС
Для оформлення розлучення подружжю необхідно звернутися до ДРАЦСу за місцем реєстрації (прописки) чоловіка або дружини з паспортами і подати спільну заяву про реєстрацію розірвання шлюбу.
Якщо хтось з подружжя є внутрішньо переміщеною особою, то така особа має можливість звертатися до ДРАЦСу за місцем фактичного проживання. Статус внутрішньо переміщеної особи підтверджується відповідною довідкою переселенця.
Якщо один з подружжя через поважну причину (закордонне відрядження, важка хвороба і т.д.) не може з’явитися в ДРАЦС для подачі заяви на розлучення, він повинен самостійно заповнити свою частину заяви і передати її другому з подружжя. Справжність підпису засвідчується нотаріусом. У ДРАЦСі інший член подружжя заповнює свою частину заяви і передає обидві частини співробітникам ДРАЦСу.
Також законодавцем передбачено статтею 107 СК України випадки коли можливо розірвати шлюб в органах ДРАЦС за заявою одного із подружжя. Шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою одного із подружжя, якщо другий із подружжя:
1) визнаний безвісно відсутнім;
2) визнаний недієздатним.
Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.
Строк розлучення через ДРАЦС
Між подачею заяви про розлучення і розірванням шлюбу повинен пройти місяць. Протягом цього місяця подружжя має право відкликати свою заяву. Якщо за місяць ніхто з подружжя не передумав, вони повинні з’явитися в ДРАЦС в призначений час для реєстрації розірвання шлюбу.
Є неповнолітні діти і обоє згодні розірвати шлюб
Довідка
Процес розлучення через суд
Подружжя, яке має дітей, має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.
📃Договір між подружжям про розмір аліментів на дитину має бути нотаріально посвідчений. У разі невиконання цього договору аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.
⚖Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей
Строк розірвання шлюбу через суд
Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу
Договір про виховання і забезпечення дитини після розірвання шлюбу батьків
Цей договір укладається між подружжям, без нього суд не прийме заяву про розлучення. Таким чином держава зобов’язує подружжя прийняти рішення з приводу подальшої долі дітей.
У договорі вказується:
- з ким буде жити дитина;
- яку участь у його вихованні братиме той з подружжя, який житиме окремо;
- як другий із подружжя братиме участь в забезпеченні дитини.
Також в цьому договорі можна прописати аліменти. Це істотно зручніше і вигідніше, ніж укласти окрему угоду «Про розмір аліментів на дитину», що передбачено Сімейним кодексом України.
Якщо прописати положення про аліменти в договорі «Про виховання і забезпеченні дитини після розірвання шлюбу батьків», то зобов’язання по їх сплаті виникають з моменту укладення договору. Вам не потрібно буде звертатися в суд для визначення розміру аліментів. Для стягнення аліментів (у разі їх несплати) буде достатньо виконавчого підпису нотаріуса.
Один з подружжя проти розірвання шлюбу
Довідка
Процес розлучення через суд
⚖Суддя призначає дату судового засідання, не раніше ніж через місяць з дня подачі заяви про розірвання шлюбу. Подружжя сповіщають про дату, час і місце засідання. Якщо один з подружжя не з’явився в суд (і немає відомостей про його сповіщення), розлучення відкладається. Також розгляд справи переноситься, якщо суд визнає поважними причини неявки людини на перше засідання.
Кожен з подружжя має право просити суд надати їм можливість для примирення. Суддя задовольнить запит, якщо примирення не суперечить інтересам другого з подружжя або дитини.
Якщо буде встановлено, що подальше спільне проживання подружжя і збереження сім’ї суперечать інтересам одного з них або інтересам їхніх дітей, суд ухвалить рішення про розірвання шлюбу. Рішення може бути оскаржене в апеляційному суді протягом 30 днів. Після цього часу рішення суду набуває законної сили.
📃Суд направляє рішення про розірвання шлюбу в ДРАЦС за місцем винесення рішення. В актовому записі про шлюб ДРАЦС робить відмітку про його розірвання. Відмітки про розірвання шлюбу за рішенням суду також робляться в паспортах розведених осіб, в разі їх звернення до ДРАЦСу.
Рішення суду про розірвання шлюбу є єдиним документом, який підтверджує розлучення подружжя. Свідоцтво про розірвання шлюбу вже не видається.
Строк розірвання шлюбу через суд
Суд має розпочати розгляд справи по суті не пізніше ніж через шістдесят днів з дня відкриття провадження у справі, а у випадку продовження строку підготовчого провадження — не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку.
Суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.
У випадку якщо ви будете подавати позов в порядку спрощеного провадження, суд розглядатиме справу протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.